گوگل یک شرکت سوءاستفاده گر یا ضد ایرانی؟!

گوگل یک شرکت سوءاستفاده گر یا ضد ایرانی؟!

گوگل یک شرکت سوءاستفاده گر یا ضد ایرانی؟!

گوگل یک شرکت سوءاستفاده گر یا ضد ایرانی؟!
گوگل یک شرکت سوءاستفاده گر یا ضد ایرانی؟

گوگل یک شرکت سوءاستفاده گر یا ضد ایرانی؟! گوگل یکی از مشهورترین شرکت هایی است که در زمینه فناوری اطلاعات در دنیا فعالیت می کند و تا امروز توانسته با اختلاف بسیار زیاد رقیبان سرسخت و قدیمی تر خود را پشت سر گذاشته و همچنان نیز با قدرت تمام پیشتازی کند. برکسی پوشیده نیست که کشور ایران مورد تحریم های ایالات متحده امریکا قرار گرفته است و هرگونه مبادلات بانکی، داد و ستد و ارائه خدمات مختلف به ایرانیان ممنوع شده است. شرکت پرآوازه ای مثل گوگل هم مستثنی از این قضیه نبوده، و علاوه بر اعمال تحریم ها بر روی ما ایرانیان، با تنظیم قوانین سرسخت گیرانه تر و ایجاد موانع بیشتر ما ایرانیان را از کسب هرگونه درآمد و بهره بردن از سرویس های کاربردی و درآمدزای خود بازداشته و یا به عنوانی مسدود کرده است. شرکت گوگل با پیشبرد اهداف سودجویانه و ایران ستیزانه خود می کوشد نهایت بهره را از شرایط تحریم ایران برده و به عنوانی ایرانیان را مورد تحقیر و سوءاستفاده قرار دهد.

اکنون چرا باید ما ایرانیان با استفاده از خدماتی سطحی مثل جستجو در گوگل و یا پرداخت هزینه برای تبلیغات به گوگل، موجب شویم که این شرکت فناوری از ما ایرانیان سوءاستفاده کرده و درآمد کسب کند؟ در حالی که حتی نام کشور ایران در مهمترین سرویس های گوگل وجود هم ندارد. آیا غیر از این است که این شرکت غول فناوری با بهره بردن از ابزار تحریم و ناآگاهی ما در حال سوءاستفاده از ما ایرانیان می باشد؟

آیا می دانستید مثلا برای استریمرها، گرفتن تبلیغ و یا درآمدزایی از گوگل باید یک کشوری غیر از ایران را به عنوان ملیت ثبت کنند تا از خدمات گوگل بهره مند شوند؟ آن هم در شرایطی که برای نقد کردن درآمد می بایست تقریبا بین ۳۰ تا ۵۰ درصد از کل درآمدشان صرف شرکت های واسطه گر شود، جدا از این که در این میان امکان گیر افتادن در دام کلاهبرداران نیز کم نخواهد بود. گوگل با سوءاستفاده از شرایط تحریم کشور ایران، سرویس هایی که برایش سودآور بوده و موجب کسب درآمد برایش می شود را برای ما ایرانیان باز گذاشته، و بالعکس هرکدام از سرویس هایی که برای ایرانیان سود به همراه داشته و باعث کسب درآمد برای ایرانیان می شود را از دسترس ما خارج کرده و با بهانه تحریم بعنوانی از ما سلب کرده است.

سیاست های منفعت طلبانه و ضدایرانی گوگل به همینجا ختم نمی شود بلکه، گوگل با سایت های ایرانی که معمولا پسوند IR دارند نیز مشکل داشته و دامنه های IR در مقایسه با سایر دامنه های بین المللی از ارزش و امتیاز بسیار کمتری نزد گوگل برخوردار می باشند، جدا از آنکه در بعضی سرویس های کاربردی گوگل، دامنه های IR به هیچ عنوان پیشتیبانی نمی گردند.

برخی از یوتیوبرهای ایرانی در شبکه های مجازی اعلام کردند که گوگل سیاست نمایش تبلیغ خود را تغییر داده و برای کاربران ایرانی تبلیغ نشان نمی‌دهد. این موضوع باعث شده تا بازدید، و به تبع آن درآمد کاربران ایرانی با کاهش چشمگیری همراه شود، که این خود سوءاستفاده دیگری از این شرکت غول فناوری می باشد.

در مبحث حقوق مولفین یا همان قانون کپی رایت، کافیست شما بخش کوچکی از یک آهنگ خارجی را در ویدئوتان توی یوتیوب بکار ببرید، بلافاصله با هشدار کپی رایت از سمت یوتیوب مواجه شده و علاوه بر مشکل در انتشار ویدئو، از کسب درآمد نیز باز خواهید ماند. حالا اگر همین موضوع یعنی صاحب اثر و تولید کننده محتوا ایرانی باشد، یوتیوب هیچ گونه حق و حقوقی برای وی قائل نبوده و در صورت شکایت از یوتیوب بابت حق نشر، بدلیل ایرانی بودن، هیچ گونه رسیدگی از سوی یوتیوب انجام نخواهد شد. در اصل هرگونه تولید محتوا توسط ایرانیان برای یوتیوب فاقد ارزش بوده و در اصل حقوق پدیدآورندگان اثر و محتوای ویدئویی در صورتی که ایرانی باشند، پایمال و نادیده گرفته خواهد شد و به عبارتی ایرانیان برای حفظ آثارشان، مشمول قوانین کپی رایت نخواهند شد.

گوگل یک شرکت سوءاستفاده گر یا ضد ایرانی؟

اگر هر کدام از ما ایرانیان به نشانه عرق ملی و اعتراض به این رفتار ضدایرانی، یک شرکت غول فناوری مثل گوگل را برای مدت کوتاهی مورد تحریم و تنبیه قرار دهیم، و حتی از خدمات رایگانش نیز استفاده نکنیم، این گونه شرکت ها در آینده به خود اجازه نخواهند داد که حق و حقوق کاربران ایرانی را نقض کنند و یا مورد سوءاستفاده قرار دهند. شاید فکر کنید که استفاده نکردن از خدمات گوگل چه تاثیری بر بیزینس گوگل خواهد داشت؟ وقتی آحاد یک کشور ۸۵ میلیونی از گوگل استفاده نکنند، تاثیری منفی و بسیار ملموس بر تجارت گوگل خواهد گذاشت، به طوری که گوگل با از دست دادن یک کشور، طبیعتا تعداد قابل توجهی از مشتریان خود را نیز از دست داده و ضربه سنگینی به تجارت و بیزینس اش وارد خواهد شد.

لازم است بدانید که بیش از ۹۰ درصد درآمد گوگل از طریق تبلیغات است، فارغ از این که بخشی از درآمدزایی گوگل خود ایرانیانی بوده که با پرداخت هزینه در زمینه های تبلیغات و اشتراک های ماهیانه و سالیانه و… موجب سودآوری برای گوگل شده و بخش بزرگتری از این درآمد نیز توسط شرکت ها و بیزینس های مطرح دنیا، از اطلاعاتی که ایرانیان در اختیار گوگل قرار داده اند تامین می شود. قبل تر از ما نیز بعضی کشورهای دیگر نیز بدلیل برخی سوءاستفاده های گوگل، فعالیت و دسترسی به آن را برای مردم خود محدود کرده اند.

اقدام گوگل در تحریم کاربران ایرانی در استفاده از خدمات و سرویس، مسبوق به سابقه است و مطابق با آمارهایی که پیش از این از سوی دبیر شورای عالی فضای مجازی ارائه شده است، گوگل چند ده میلیون دلار سالانه در ایران درآمد دارد اما عملاً ۴۴ درصد از کلیه خدمات این سرویس دهنده برای کشور ما مسدود است و در این بین ۱۰۰ درصد از خدماتی که مورد نیاز توسعه دهندگان و کسب و کارها است، در ایران غیر قابل دسترسی است. به عنوان سرویس های مهم گوگل مثل گوگل آنالتیکس، گوگل دلوپر، گوگل کلاد پلتفرم، دولوپر سرویسز، یوتیوب پریمیوم و … برای ما ایرانیان غیرقابل استفاده می باشند.

در همین حال گفته شده است که در حوزه سیستم‌عامل ۶۳ درصد، در حوزه تبلیغات کسب و کار ۶۳ درصد و در حوزه آمار تحلیلی ۳۸ درصد از خدمات گوگل در دسترس مردم ایران قرار ندارد.

این درست است که به دلیل نبود استقلال در خدمات کاربردی فضای مجازی، عدم اعمال حاکمیت سایبری، شاهد وابستگی کامل کشور به سرویس‌ها و خدمات گوگل هستیم ولی این دلیل نمی شود که جایگزینی برای برخی از این سرویس ها وجود نداشته و نتوانیم گوگل را مورد تعذیب و تنبیه قرار دهیم. البته ما نمی خواهیم که کلا از سرویس های گوگل استفاده نکنیم، چرا که برای بعضی سرویس ها جایگزین مناسبی وجود ندارد، ولی برای برخی دیگر جایگزین های خوبی وجود دارد. مثلا در حوزه جستجوی محتوا (اسناد متنی، تصویری یا ویدئو) ما می توانیم محتوای خود را از جستجوگرهای قدرتمند دیگر مثل یاهو!، بینگ، ذره بین و یاندکس بدست آوریم. یا هزینه ای صرف تبلیغات در گوگل و یا تهیه اشتراک و هرگونه پرداخت وجه به گوگل یا سرویس های وابسته مثل یوتیوب، اسپاتیفای، گوگل اوردز و .. نداشته باشیم.

کارهایی که برای تحریم گوگل می توانیم انجام دهیم:

۱- برای جستجوی محتوای خود از موتورجستجوهای دیگری مثل یاهو!، بینگ، ذره بین و یاندکس استفاده کنیم. برای آموزش تغییر موتور جستجوی مرورگرهای کروم، فایرفاکس، اج و.. کلیک کنید.

۲- هیچ گونه هزینه ای صرف تبلیغات در گوگل نکنیم.

۳- هیچ گونه هزینه ای صرف خرید اشتراک ماهیانه یا سالیانه برای یوتیوب پرمیوم، اسپاتیفای، گوگل اوردز نکنیم.

در پایان به نظر می‌رسد تنها راه قطع این وابستگی، ایجاد استقلال در لایه خدمات پایه کاربردی در زیرساخت شبکه ملی اطلاعات است؛ موضوعی که در سند طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات بر آن تاکید شده است.

اگر ما ایرانیان زودتر چاره و راهی برای این بی عدالتی و تبعیض پیشه نکنیم، بدون شک در آینده ای نزدیک بیش از بیش مورد سوءاستفاده شرکت های فناوری نظیر گوگل قرار خواهیم گرفت.

همچنین ببینید

تفاوت اینترنت adsl و vdsl

تفاوت اینترنت ADSL و VDSL در چیست؟

تفاوت اینترنت ADSL و VDSL در چیست؟ در این مطلب (تفاوت اینترنت ADSL و VDSL …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.