نحوه تغییر موتور جستجوی پیش فرض در مرورگر

آموزش تغییر موتور جستجوی پیش فرض مرورگرها

آموزش تغییر موتور جستجوی پیش فرض مرورگرها

نحوه تغییر موتور جستجوی پیش فرض در مرورگر
نحوه تغییر موتور جستجوی پیش فرض مرورگرها به جستجوگر یاهو یا بینگ

امروزه در اکثر مرورگرهای موجود جستجوگر گوگل به عنوان جستجوگر پیش فرض فعال بوده و شما با نصب مرورگر (کروم، فایرفاکس، اُپرا و..) می بایست از موتور جستجوی گوگل برای جستجوی کلیدواژه ها و محتوا استفاده نمایید. حتما اطلاع دارید که گوگل مهمترین سرویس هایش را به بهانه تحریم بر روی ما ایرانیان بسته و حق استفاده از آن ها را برای ایرانیان منع کرده است، تا جایی که حتی نام کشور ایران نیز در بیشتر سرویس هایش وجود نداشته و یا بنا به دلایلی توسط شرکت گوگل حذف شده است. وقتی یک موتور جستجو سرویس های مهمش را بر روی یک کشور یا گروه خاصی از کاربرانش مسدود می کند، دلیلی ندارد مردم آن کشور یا آن کاربران با استفاده از موتور جستجوگر مذکور، باعث کسب درآمد یا درآمدزایی برای وی شوند. با این تفاسیر می توانیم از موتور جستجوهای قدرتمندی مثل یاهو! یا بینگ برای جستجوی محتوای خود استفاده کنیم. مثلا یاهو که یک موتور جستجوگر قدیمی تر و باسابقه تر از گوگل است، تقریبا تمامی امکانات یک جستجوی حرفه ای را داشته و با یک پایگاه عظیم داده قطعا می تواند تمامی نیازهای ما را رفع کند. پس با ما همراه باشید تا با نحوه تغییر دادن موتور جستجوگر در مرورگرهای مختلف آشنا شوید.

تغییر موتور جستجوی پیش فرض در کروم (Chrome)

برای تغییر دادن موتور جستجوی پیش فرض در کروم روی سه نقطه در گوشه سمت راست مرورگر کروم کلیک کنید. سپس، به قسمت Setting  رفته و از بین گزینه های موجود روی ”Search engine” در گوشه بالا سمت چپ کلیک کنید. همانطور که در عکس زیر مشاهده می کنید مرورگر کروم در حالت پیش فرض بر روی موتور جستجوی گوگل تنظیم شده است، که شما می توانید با کلیک روی آن را به سایر موتورجستجوهای قدرتمند موجود مثل یاهو! یا بینگ یا ذره بین تغییر دهید.

نحوه تغییر موتور جستجوی پیش فرض در کروم

در سمت راست گزینه‌ای بنام ”Search engine used in the address bar” مشاهده می‌کنید. روی منوی کنار آن کلیک کره و یکی از موتور جستجوهای یاهو!، بینگ یا … را انتخاب کنید. احتمالا گوگل از پیش انتخاب شده اما روی منو کلیک کرده و موتور جستجوی دیگری را انتخاب کنید. برای ذخیره شدن تغییرات نیازی به باز و بسته کردن کروم ندارید. شما می‌توانید آن را باز کردن یک تب جدید امتحان کنید و موتور جستجویی که انتخاب کرده‌اید باید به عنوان موتور جستجوی پیش فرض شما ظاهر شود. علاوه بر این شما می‌توانید روی گزینه “Manage search engine” کلیک کرده و موتورهای جستجوی سفارشی خود را اضافه کنید.

تغییر موتور جستجوی پیش فرض در فایرفاکس (Firefox)

در فایرفاکس برای انتخاب موتور جستجوی پیش فرض خود روی سه خط افقی در گوشه بالا و سمت راست مرورگر کلیک کنید.

نحوه تغییر موتور جستجوی پیش فرض در فایرفاکس

در منوی باز شده گزینه Setting یا Option (تنظیمات) را انتخاب کرده و در سمت چپ صفحه نمایش، روی گزینه‌ Search کلیک کنید. اکنون از بخش Default Search Engine می توانید موتور جستجوی یاهو یا بینگ و … را انتخاب نمایید.

نحوه تغییر موتور جستجوی پیش فرض در فایرفاکس
آموزش تغییر موتور جستجوی پیش فرض مرورگرها

بیشتر بخوانید: نحوه پاک کردن کش مرورگرهای مختلف کروم، فایرفاکس، اُپرا

تغییر موتور جستجوی پیش فرض در اُپرا (Opera)

برای تغییر موتور جستجوی پیش فرض در مرورگر اُپرا کافیست که روی آیکون O قرمزرنگ در گوشه بالا و سمت چپ کلیک کرده و به قسمت Setting بروید. اکنون مطابق شکل ذیل، از طریق گزینه Search” engine” جستجوگر یاهو!، بینگ و … را انتخاب نمایید. به محض انتخاب جستجوگر، آن در صفحه اصلی مرورگر فعال و تنظیم خواهد شد.

نحوه تغییر موتور جستجوی پیش فرض در opera

اما آسان ترین راه برای تغییر موتور جستجوگر در مرورگرهای مختلف (کروم، فایرفاکس، اُپرا و…) این است که از طریق بخش جستجو تنظیمات، عبارت Search Engine را وارد نموده تا به راحتی موتور جستجوی خود را به یاهو!، بینگ و … تغییر دهید. (همانند شکل ذیل)

نحوه تغییر موتور جستجوی پیش فرض در opera
آموزش تغییر موتور جستجوی پیش فرض مرورگرها

لازم به ذکر است این تنظیمات برای تغییر موتور جستجو در گوشی های موبایل و تبلت هم دقیقا مشابه می باشد و با اجرای مراحل فوق، خواهید توانست جستجوگر پیش فرض دستگاه تان را به یاهو!، بینگ و … تغییر دهید.

دوستان! امیدوارم از این آموزش نهایت استفاده را برده باشید. درصورت داشتن هرگونه سوال، می توانید در بخش دیدگاه ها مطرح کنید تا در اسرع وقت پاسخگوی شما عزیزان باشیم.

همچنین ببینید

آموزش دستورات cmd شبکه

دستورات مهم CMD برای مدیریت شبکه در ویندوز ۱۰

دستورات مهم CMD برای مدیریت شبکه در ویندوز ۱۰ در این مطلب (دستورات مهم CMD …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.